2011 Fair Prize Winners

August 27, 2011 -  2011 Fair Prize Winners 
Here is a list of the winners from the 2011 Rosseau Fall Fair: 

Parade Floats

First - Rosseau Horticultural Society
Second- Tony Grant and Audrey Tourney
Third - Getty and Zisi Family - Trout Lake float

Decorated Bicycles - Age five and under
First - Harriet Fraser
Second – Alex Lonsbale
Third – William Lonsbale

Decorated Bicycles  - Ages Seven and Up
First - Sierra Stephen
Second – Wyatt Craig
Third – Jacob Fraser. 

Exhibitor Awards
Family Achievement Winners - Crystal Coutts and her children Stephany, Josh, Harriet and Daisy received trophy sponsored byRosseau General Store and a Muskoka Chair donated by Parry Sound Home Building Centre.

Individual Achievement Winne
rs 
Adult exhibits - Sandra Jacklin received a trophy sponsored by Coldwell Banker SWE  Heritage Real Estate and a slow cooker, donated by Chris Larkin.
Youth Exhibits -  Lizzy Clifford received a bike donated by Parry Sound Home Hardware for the most points overall
Primary Division - Josh Fraser won the Scott Bissonette General Contracting Trophy 
Junior Division - Stephany Coutts won the Ross Family Trophy
Intermediate Division - Mackenzie Masson won the Florence Smith in Memory of Conrad Trophy Senior Division - Kate Masson won the Dack Tile Trophy 
Siblings With Most Points - Stephany, Josh, Harriet and Daisy Coutts-Fraser  won the Doug Chisholm Memorial Trophy.

Baking

Mona Wolfe Memorial Trophy for the most points in yeast product - Sharon Fry 
 
Horticulture  - Most Points in Flowers
First - Sandra Jacklin 
Second - Carol Fraser
Third  - June Klose 

Frog Jumping Winners -  prizes donated by Shadowview Crafts
First - Brennan Jay
Second - Lillian Frase
Third - Joseph Beerman

Nail Driving
Girls Nail Driving - Lauren Thurner
Boys Nail Driving - Daniel Thurne
Women's Nail Driving - Dawn Chisholm
Men's Nail Driving - Brent Clifford

Log Sawing 
Women's log Sawing - Cheryl Bissonette and Kim Clifford
Girl's Log Sawing - Emily Fraser and Madison Marshall
Men's Log Sawing - Brent Clifford and Tim Fraser
Boy's Log Sawing - David Thurner and Kellan Jay
Couple's Log Sawing - Madison and Ian Marshall

Attendee Awards
Youngest Baby - Amber den Boer - 3 months
Longest Married Couple - John and June Klose – 66 years. 
Oldest Lady - Jesse Mullen
Oldest Gentleman - John Klose
King of the Fair - Andrew Just 
Queen of the Fair - Crystal Coutts
Fair Princess - Sydney Bissonette
Fair Prince - Eric Jay 
Comments