122days until
Rosseau Fall Fair - Saturday, August 23rd, 2014

Home

Rosseau Agricultural Society
presents:

The 139th Annual
Rosseau Fall Fair
Saturday, August 23rd, 2014 
10 am to 4 pm

Rosseau Fall Fair Award Ribbons

FAIR NEWS

February 28,  2013 - Adult Prize List
A new Adult Fair prize list has been added to this site.  You can use this list to start preparing entries for the 2013 fall fair.  The list can be found on the page titled Prize Lists (Junior & Adult).  This list is for the years 2013, 2014 and 2015.  

April 12, 2012 - Fair Preparations Begin
The fair board met to begin preparations for the 2012 fair. Next meeting of the directors will be held on May 10, 2012.  Volunteers are welcome to attend.  

February 7,  2012 - Junior Prize List
A new Junior Fair prize list has been added to this site.  You can use this list to start preparing entries for the 2012 fall fair.  The list can be found on the page titled Prize Lists (Junior & Adult).  This list is for the years 2012, 2013 and 2014. 



August 27, 2011 -  2011 Fair Prize Winners
Here is a list of the winners from the 2011 Rosseau Fall Fair:

Parade Floats

First - Rosseau Horticultural Society
Second- Tony Grant and Audrey Tourney
Third - Getty and Zisi Family - Trout Lake float

Decorated Bicycles - Age five and under
First - Harriet Fraser
Second – Alex Lonsbale
Third – William Lonsbale

Decorated Bicycles  - Ages Seven and Up
First - Sierra Stephen
Second – Wyatt Craig
Third – Jacob Fraser.


Exhibitor Awards
Family Achievement Winners - Crystal Coutts and her children Stephany, Josh, Harriet and Daisy received trophy sponsored by Rosseau General Store and a Muskoka Chair donated by Parry Sound Home Building Centre.

Individual Achievement Winne
rs
Adult exhibits - Sandra Jacklin received a trophy sponsored by Coldwell Banker SWE  Heritage Real Estate and a slow cooker, donated by Chris Larkin.
Youth Exhibits - 
Lizzy Clifford received a bike donated by Parry Sound Home Hardware for the most points overall
Primary Division - Josh Fraser won the Scott Bissonette General Contracting Trophy
Junior Division - Stephany Coutts won the Ross Family Trophy
Intermediate Division - Mackenzie Masson won the Florence Smith in Memory of Conrad Trophy Senior Division - Kate Masson won the Dack Tile Trophy
Siblings With Most Points -
Stephany, Josh, Harriet and Daisy Coutts-Fraser  won the Doug Chisholm Memorial Trophy.

Baking

Mona Wolfe Memorial Trophy for the most points in yeast product -
Sharon Fry
 
Horticulture  - Most Points in Flowers
First - Sandra Jacklin
Second - Carol Fraser
Third  - June Klose


Frog Jumping Winners -  prizes donated by Shadowview Crafts
First -
Brennan Jay
Second - Lillian Frase
Third - Joseph Beerman

Nail Driving
Girls Nail Driving -
Lauren Thurner
Boys Nail Driving - Daniel Thurne
Women's Nail Driving - Dawn Chisholm
Men's Nail Driving -
Brent Clifford

Log Sawing
Women's log Sawing - Cheryl Bissonette and Kim Clifford
Girl's Log Sawing - Emily Fraser and Madison Marshall
Men's Log Sawing -
Brent Clifford and Tim Fraser
Boy's Log Sawing -
David Thurner and Kellan Jay
Couple's Log Sawing - Madison and Ian Marshall

Attendee Awards
Youngest Baby -
Amber den Boer - 3 months
Longest Married Couple -
John and June Klose – 66 years.
Oldest Lady - Jesse Mullen
Oldest Gentleman - John Klose
King of the Fair - Andrew Just
Queen of the Fair - Crystal Coutts
Fair Princess - Sydney Bissonette
Fair Prince - Eric Jay





Sammy Scarecrow